Vítejte v roce, kdy zabili Johna Kennedyho a nálada v ČSR se začala měnit
Rok 1963 byl zvláštní, plný velkých událostí i nenápadných změn. Pro Američany byl rokem, kdy zavraždili Kennedyho, pro Angličany rokem „velké vlakové loupeže“ a pro Němce – alespoň jejich část – rokem, kdy odešel do penze kancléř Adenauer.
V Evropě tento rok začíná arktickou zimou. V Československu je ale ve vzduchu cítit předjaří. Nálada se mění a je to znát na každém kroku. Jako by se uvolnila obrovská energie a začínaly se dít věci.
Na Barrandově se začíná natáčet Limonádový Joe. Stojí se fronty před divadlem Semafor, vycházejí knížky, které si lidé navzájem trhají z rukou. Karel Gott vítězí v anketě Zlatý slavík, Jiří Štaidl píše Tam za vodou v rákosí. A i k nám pronikají ozvěny šílenství, které v Anglii rozpoutali Beatles.
Lidé sice stále musejí pracně shánět písek na nádobí, vypíná se elektřina a v restauracích se zavádějí „bezmasé dny“, ale současně se stavějí nová sídliště a stadiony. Karel Hubáček projektuje Ještěd, modré poštovní schránky se přebarvují na oranžovo a sukně se zkracují.
V Československu se v tomto roce narodilo 238 092 dětí. A takto nějak vypadal svět, který je v tu chvíli obklopoval. Je na co vzpomínat.